Google

 

 
Przeszukaj Internet NaszaKoscierzyna.pl

Forum Dyskusyjne NaszaKoscierzyna.pl

 

  Finanse > Oszczędzanie

Gdzie inwestować nasze oszczędności?

Temat oszczędzania czy inwestowania to temat bardzo szeroki, dlatego skupię na nim tylko z grubsza, przedstawiając moim zdaniem najciekawsze instrumenty finansowe. Takie, którymi warto się zainteresować jeśli posiadamy dodatkową gotówkę którą możemy odłożyć i nie koniecznie z niej korzystać.

Jeszcze przed kilkoma laty takim dobrym i sprawdzonym źródłem inwestowania pieniędzy były lokaty terminowe. Jednocześnie było to najbardziej bezpieczne źródło przechowywania pieniędzy, oczywiście jeśli wybraliśmy do tego celu bank a nie firmę, znajdującą się na czarnej liście Komisji Nadzory Finansowego. Na takiej lokacie terminowej mogliśmy zyskać jeszcze kilka lat temu 5 czy nawet 6 procent w skali roku. Osoby które posiadały większą gotówkę w postaci kilkuset tysięcy złotych, mogły negocjować warunki umowy i zyskać jeszcze większy procent w ramach specjalnej usługi private banking, skierowanej do klientów vip.

Niestety, dzisiaj nie zyskamy na lokacie ani 6, ani 5, ani nawet 4 procent. Oprocentowanie lokat przez ostatnie lata powędrowało mocno w dół. Ma to bezpośredni związek z odgórnym obniżeniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Takie stopy procentowe wpływają m.in. na kurs złotego, oprocentowanie depozytów bankowych, jak również na oprocentowanie kredytów i pożyczek. Wpłynęły również na oprocentowanie lokat terminowych, które w chwili obecnej wynoszą nie więcej jak 2-3%. Prawda jest więc taka, że jeśli posiadamy odłożoną gotówkę, którą chcielibyśmy gdzieś zainwestować, to lokata nie będzie w tej chwili najlepszym pomysłem. Podobne oprocentowanie możemy uzyskać w ramach konta oszczędnościowego, w przypadku którego wpłatę i wypłatę pieniędzy możemy dokonywać w dowolnej dla nas chwili.

Jeśli więc nie na lokacie, to gdzie warto byłoby zainwestować nasze oszczędności? Wszystko zależy od tego, na jaki zysk liczymy. Nie bez znaczenia jest również kwota posiadanych oszczędności. Jeśli zależy nam na zysku nieco większym niż na lokacie czy koncie oszczędnościowym, to musimy przygotować się na to, że potencjalna inwestucja może się wiązać z ryzykiem. Możemy bowiem zainwestować nasze pieniądze w zakup akcji konkretnych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych. Tutaj jednak warto wcześniej zgłębić odpowiednią wiedzę na ten temat. Trzeba bowiem wiedzieć że na akcjach takich spółek możemy zarówno zyskać jak też stracić nasze pieniądze. Podobnie jest w przypadku inwestycji w popularne ostatnimi czasy, pożyczki społecznościowe. Udzielane są one przez specjalne serwisy internetowe, na których gromadzą się zarówno pożyczkobiorcy, czyli osoby zainteresowani pożyczeniem pieniędzy. Jak również pożyczkodawcy czyli inwestorzy który dokładają określoną kwotę pieniędzy do danej pożyczki.

Jeśli szukamy bardziej bezpiecznego źródła, w które moglibyśmy zainwestować nasze ciężko odłożone pieniądze to dobrym pomysłem może być inwestycja w nieruchomość. Posiadając kilkaset tysięcy złotych możemy pomyśleć o zakupie mieszkania w większej miejscowości, które będziemy wynajmowali. Może to być zarazem dobry pomysł jeśli nie posiadamy tak dużych pieniędzy a np. połowę. Drugą połowę bez problemu możemy uzyskać w ramach kredytu hipotecznego a jego rata będzie mogła być pokrywana z czynszu, który będziemy otrzymywali od najemcy. Z czasem kredyt spłacimy a na nasze konto będzie trafiała co miesiąc nie mała kwota pieniędzy.

To tylko kilka z moich propozycji inwestowania, jeżeli zainteresował was temat to więcej ciekawych tematów znajdziecie na moim blogu Banki24, który porusza tematykę finansów.